Yüksek Karbonlu Çelik Nedir?

Eylül 07,2018

Yüksek Karbonlu Çelik Nedir?

Yüksek karbonlu çelik, karbon ve demir elementlerinin karışımından oluşan bir alaşımdır. Çelik türlerinin arasında en yaygın biçimde kullanılanlardan biridir. Piyasada daha çok yapı ve imalat sektöründe kullanıldıkları için imalat çelikleri olarak da adlandırılırlar. Diğer çelik çeşitlerine göre içeriklerindeki karbon miktarına göre sertlik, çekme ve akma dirençleri artar. Ancak süneklik diye tabir edilen uzama, kesit daralması ve alacakları darbeye karşı gösterdikleri dayanım dirençleri gibi özelliklerinde azalma meydana gelir. İçerisinde bulunan karbon miktarına göre şekil alma kabiliyetleri farklılık göstermektedir. Su verme dediğimiz uygulama ile sertleştirilebilmeleri mümkündür. Yüksek karbonlu çeliklerde, çeliğin su alma özelliği ve kaynak kabiliyeti, yapısında bulunan karbonun niceliğine göre değişiklik göstermektedir. 

Karbonlu Çelikler üç sınıfa ayrılır;

Düşük Karbonlu Çelik: %0.20 seviyesine kadar içinde karbon bulunan çelikler bu sınıflandırmaya tabidirler. Fiziki özellikleri bakımından bir diğer tanım biçimleri yumuşak çeliktir. Dünyadaki çelik üretiminin en büyük miktarını oluştururlar. Daha çok inşaat sektörü ve temel yapıların oluşturulmasında kullanılan çubuk ve profillerde kullanılırlar. Kütlesel biçimde sertleştirmeleri zordur. Ancak yüzeysel olarak sertleştirme işlemleri uygulanabilir.

Orta Karbonlu Çelik: %0.20-0.60 arasında karbon bulunan çeliklerdir. Isı işlemiyle yeteri kadar sertleştirilebilirler. Kullanım sahaları genellikle makine imalat sanayisidir. İşlenme ve şekil alabilme kabiliyetleri düşük olduğundan, kaynak işlemleri sırasında hatalara sebebiyet verebilir. Bu sebeple özel bir özveriyle işlenmesi gerekmektedir.

Yüksek Karbonlu Çelik: %0.60 seviyesinden daha yüksek seviyede karbon taşıyan çeliklerdir. Isıl uygulamalarla sertleşmeleri mümkün olduğundan, yüksek sertlik seviyelerine çıkabilirler. Kesicilik, darbe emisyonu ve aşınma direnci bakımından ön plana çıkarlar. Şekil alabilmeye ve işlenmeye pek meyilli oldukları söylenemez. Özel uygulamalar gerçekleştirerek kaynakları yapılabilir. Takım üretimi en yaygın kullanım alanıdır. Daha kolay su alabilirler ve bu nedenle sertlikleri maksimum seviyelere çıkarılabilir.

Her ürünümüzde olduğumuz gibi yüksek karbonlu çelik üretimi konusunda da iddialıyız. İstediğiniz boyutlarda üretim yaparak, sevkiyatını gerçekleştirerek kaliteyi ayağınıza getiriyoruz. Piyasadaki en uygun fiyatlarla siz de sahip olabilirsiniz. 

Yorumlar


Sizde Yorum Yazın