Paslanmaz Çelik Sac

Aralık 05,2018

Paslanmaz Çelik Sac

Paslanmaz çelik sac genellikle ' korozyona dayanıklı çelik ' olarak adlandırılır - normal karbon çeliği kadar kolay lekelenmez, paslanmaz veya paslanmaz. Ancak, korozyona karşı dayanıklı olduğunu söylemek yanıltıcı olabilir. Havaya maruz kaldığında paslanmaya ve atmosferdeki herhangi bir neme neden olan karbon çeliğinden farklı olarak yüzey korozyonunu sınırlayan mevcut krom miktarından dolayı standart karbon çeliğinden önemli ölçüde farklıdır. Anti-oksidasyon özelliklerinden dolayı, paslanmaz çelik genellikle popüler bir çözümdür.

Paslanmaz çelik sac,  krom, nikel, silikon, manganez, azot ve karbon gibi ilave elemanlara sahip bir demir alaşımdır . Son alaşımın özellikleri, çeşitli elemanların miktarlarını değiştirerek ince ayar yapılabilir.

Krom, paslanmaz çelik sac üretimi için önemlidir; Aslında geçerli bir alternatif yoktur. Krom, paslanmaz çeliğe korozyon direncini veren sert, korozyona dayanıklı bir geçiş elemanıdır. Genel olarak, krom içeriği ne kadar yüksekse, çeliğe daha fazla korozyona dayanıklıdır.

Bir sonraki aşama aşırı karbonu kaldırmaktır. Bu, bir AOD (Argon Oksijen Decarburization) dönüştürücüsünde erimiş metalin işlenmesiyle yapılır. Dönüştürücü, bir oksijen-argon karışımını enjekte ederek karbonu azaltır. Bu aşamada, AOD dönüştürücüye nikel ve molibden gibi daha fazla alaşım elementleri eklenebilir.

Alternatif olarak, çok düşük bir karbon içeriği gerektiğinde bir VOD (Vakum Oksijen Decarburization) dönüştürücü kullanılabilir.

Çoğu paslanmaz çelik sac, kalite şartlarını titizlikle karşılıyor. Ayarlama işlemi kimyasal bileşime ince ayarlamalar sağlar. Tuning, istenmeyen bileşimleri çıkarmak ve tutarlılığı geliştirmek için çeliğin yavaşça karıştırıldığı zaman, gerekli bileşimi sıcaklık sınırları içinde tutmaktadır.

Sıcak haddeleme, çeliğin yeniden kristalleşme sıcaklığının üzerinde bir sıcaklıkta meydana gelir. Hassas sıcaklık istenilen paslanmaz çelik derecesine bağlıdır. Çelik formlar ısıtılır ve yüksek merdanelerden geçirilir. Çiçek ve kütük çubuk ve tel haline getirilir. Levhalar levha, şerit ve tabaka halinde oluşturulur.

Son derece hassas boyutların veya çekici bir finişin gerektiği yerlerde soğuk haddeleme kullanılır. İşlem çeliğin yeniden kristalleşme sıcaklığının altında gerçekleşir. Soğuk haddeleme, küçük çaplı rulolar ve bir dizi destekleme silindiri kullanılarak gerçekleştirilir. Bu işlem, geliştirilmiş yüzey kaplamaları ile geniş levhaların üretilmesine izin verir.

 

Yorumlar


Sizde Yorum Yazın