Yay Makinesi

Kasım 29,2018

Yay Makinesi

Yay, içindeki enerjiyi (potansiyel enerji olarak) depolamak ve daha sonraki bir aşamada kinetik enerji olarak bırakmak için kullanılan mekanik bir aygıttır. Esneklik, yayların çalışmasıyla ilgili olabilecek bir olgudur. Malzemelerin bu özelliklerine göre, bir kuvvet (belirli bir seviyeye) uygulandığında, aynı şekilde deforme olmaya çalışır, bu kuvvet ortadan kalktığında, malzeme kaybolur ve malzeme orijinal konumuna geri döner. Malzemelerin bu özelliği, elastik malzemelerden yapılmış yayların daha verimli ve daha uzun ömürlü olacağını öne sürdü.

Yay makinesi tasarımları olmasına rağmen, günlük aktivitelerimize girmeyi başaran en popüler ve en yaygın olanlar helezon yaylardır. Elastik malzeme önceden belirlenmiş sayıda ve uzunlukta bobinler halinde yapılır. Bobin yayları, fonksiyonlarına göre kategorize edilen iki tiptir. “Germe” yayları ve “Sıkıştırma” yayları.

Sıkıştırma yayları, bir kuvvet uygulandığında uzunlukları azalır ve eksenel kuvvet uygulandığında gerginlik yayları uzunluk olarak artarken eksenel yükler altında çalışır. Sıkıştırma yayları, örneğin, otomobillerin amortisörlerinde bulunur ve yay yayı bir yay dengesinde bulunabilir.

Her iki tipin de yayları, yüksek bir yükün söz konusu olduğu birçok yerde bulunur. Öncelikle yükün etkisini yumuşatmak için kullanılır, bu yaylar ayrıca bir hava tabancası gibi uygulanan kuvveti çoğaltmak için de kullanılabilir. Sıkıştırma yaylarının önemli bir dezavantajı, bir yük uygulandığında uzatılmış salınımlardır. Böylelikle, yay makinesi işleyişi üzerinde olumsuz bir etkisi olan bu salınımı frenlemek için damperler gibi ayrı elemanların sağlanması gerekir.

Yayın özelliği, yapıldığı malzemeye bağlıdır. Bunlar genellikle Yüksek karbonlu tel, çelik alaşımları, paslanmaz çelik ve demir dışı metaller gibi çeşitli malzemelerden oluşur. Uygulamada yükte dalgalanmalar varsa, yay malzemeleri genellikle yüksek mukavemete sahip olmalıdır. Bobin yay sabitini etkileyen diğer faktörler (veya yay yayı oranı) yay sayısı, yay uzunluğu ve en önemli tel çapıdır, bu da yay oranına 4 faktörüyle bağlıdır. yay oran hesaplaması tel çapını iki ile çarptığınızda yay 16 kat daha güçlü olur! İdeal olarak sonsuz, gerçek bir yayın ömrü, malzeme, döngü sayısı, çalışma sıcaklığı, vb. Gibi faktörlerin sayısına bağlıdır. Uygun şekilde seçildiğinde ve tasarlandığında sürekli döngülere girebilir. Böyle bir örnek, motorda her gün bir milyondan fazla çevrim geçiren valf yaylarıdır. Bu tip yaylar, gerilme mukavemetini değiştiren çok yüksek bir sıcaklığa maruz bırakılıncaya kadar veya malzeme ve yayların plastik bölgeye girme esnekliğini kaybetmeye başladığı elastik bölgenin üzerinde bir yük yaratacak kadar yüksek bir yüke maruz kaldıklarında başarısız olmazlar.

Yorumlar


Sizde Yorum Yazın