Karbon Çelik

Karbon Çelik

Karbon Çelik


Karbon Çelik, demir ve karbondan oluşan bir alaşımdır. Düşük azami yüzdelerle karbon çeliğinde birkaç başka elemente izin verilir. Bu elementler %1,65 maksimum, silikon, %0.60 maksimum bakır, %0.60 maksimum ile manganezdir. Diğer elementler, özelliklerini etkilemek için çok küçük miktarlarda mevcut olabilir.

Alaşımda bulunan karbon miktarına göre dört tip Karbon Çelik vardır. Daha düşük karbonlu çelikler daha yumuşak ve daha kolay şekillendirilir ve daha yüksek karbon içeriğine sahip çelikler daha sert ve daha güçlüdür, ancak daha az sünektir ve makine ile kaynak yapmak daha zor hale gelir.

Düşük Karbonlu Çelik -%0,05 -%0,25 karbon ve %0,4 oranında manganez bileşimi içerir. Hafif çelik olarak da bilinen bu tür, kolay şekil verilebilen düşük maliyetli bir malzemedir. Daha yüksek karbonlu çelikler kadar sert olmasa da, karbonlama yüzey sertliğini artırabilir.

Orta Karbon Çelik -%0,60 - %0,65 oranında karbon içeren %0,19 - %1,65 oranında manganez bileşimi içerir. Orta karbon çeliği uzun ömürlü özellikleri ile sünek ve güçlüdür.

Yüksek Karbonlu Çelik -%0,55 -%0,9 karbon, %0.30 -%0.90 manganez bileşimi içerir. Çok güçlüdür ve şekil hafızasını iyi tutar, bunu yaylar ve tel için ideal hale getirir.

Karbon Çelik hakkında teklif almak için lütfen bize ulaşın.