Çelik tel

Aralık 04,2018

Çelik tel

En yaygın olarak kullanılan çelik formlarından biri teldir. Yaylar, taşıyıcı bantlar ve bisikletlerden alışveriş arabalarına, ıstakoz tuzaklarına ve zincir bağlantı çitlerine kadar her şeyde bulunur. Ancak tüm bu tel telli ürünler, elemanlara karşı korunmadıkları takdirde kısa ömürlü olacaktı. Aslında, hem fonksiyonel hem de dekoratif olan, çelik telleri bu kadar kullanışlı hale getiren yüzey kaplamaları ve kaplamalar.

Bu kaplamaların ve kaplamaların ana amaçlarından biri korozyonu önlemektir. Ayrıca aşınma direnci, elektrik yalıtımı ve darbe dayanımı sağlar ve sürtünmeyi artırabilir veya azaltabilir. Tel, aynı zamanda, arzu edilen bir bitiş veya renk sağlamak veya diğer parçalarla karıştırmak için görünüşe göre kaplanır. 
Kaplama çelik parçalar genellikle bir parça üretildikten sonra yapılır, çünkü şekillendirme, kaynaklama ve ısıl işlem önceden kaplanmış yüzeylere zarar verebilir. Tel kaplamalar genellikle iki kategoriden birine girer: elektro kaplama veya daldırma ile uygulanan metaller; ve daldırma, spreyleme veya sıvılaştırılmış yatak tarafından uygulanan naylon ve boyalar gibi ametaller .

Genel olarak kaplama, çelik tele korozyona dayanıklı bir metalik yüzeyin eklenmesi için en ucuz yöntemdir. Tüm karbon çelik tel kaplamaların yaklaşık% 60'ı çinko ile yapılır:% 20 krom,% 10 nikel ve alüminyum, kalay, bakır ve pirinç ile denge.

Tel üzerindeki kaplama kalitesi, herhangi bir başka çelik formundan daha yüksektir çünkü çekilen tel, kaplama yüzeyini etkileyebilecek daha az yüzey varyasyonuna sahiptir. Kaplama kalınlıkları 0.0001 ila 0.004 in. Arasında, en fazla 0.0001 ila 0.0015-in arasındadır. aralık.

Galvanik veya sıcak daldırma ile uygulanıp uygulanmadığı çinko, tel üzerinde korozyon direnci için kullanılan en yaygın metalik kaplamadır. Bu düşük maliyetli ve sürekli pas direnci nedeniyle. Çizilse bile, çinko yüzey altta kalan çeliği kurban edici galvanik etkiyle korur.

Daha iyi görünümler, ek sertlik, aşınma direnci ve parlaklık için, nikel yaygın olarak kullanılır. Aynı zamanda makul bir maliyetle geliyor. Elektroliz krom, parlak bir yüzey ve en yüksek korozyon direncini sağlar. İnce bir dekoratif kaplama olarak veya alternatif olarak, aşınmaya ve sık sık temizlemeye yarayan daha kalın bir “sert krom” olarak depolanabilir. Krom doğrudan çelik üzerine kaplanabilir, ancak çoğu zaman ara bakır, nikel veya her ikisini de içerir.

Yorumlar


Sizde Yorum Yazın